YAŞARKEN ''DEĞİŞİMİN ŞİFRELERİNİ'' KULLANMAK

Bilmenizi isterim ki;

“İçinde bulunduğunuz mevcut durumdan ve kararlarınızın sonuçlarından kesinlikle, %100 siz sorumlusunuz.”

Mustafa Kılınç

Yaşarken içsel – dışsal dünyanızda huzurlu, mutlu ve başarılı olmak istiyor musunuz? Kim istemez ki; Elbette hepimiz isteriz. Öyle değil mi? Evet. Madem ki istiyoruz ve buna hakkımız olduğuna inanıyoruz. Öyleyse işe önce kendimizden başlamalıyız. Sizlerle yaşarken “özgüvenli” olmaya giden yoldaki 4 etkin programı paylaşacağım..

ÖZGÜVENLİ OLMAYA GİDEN YOLDA ETKİLİ 4 STRATEJİ

1. Kendinize önemli birisiymişsiniz gibi davranmaya başlayın. Kendiniz söz konusu olunca sürekli sabırsız davranırsanız veya pek de önemli ve değerli değilmişsiniz gibi hareket ederseniz kendinize ne gibi bir mesaj göndermiş olursunuz? Örneğin, başka birisi tarafından ihmal edildiğinizi ya da görmezden gelindiğinizi ve bunların sizde ne gibi hisler uyandıracağını düşünün.

Daha sonra da kendiniz tarafından hor görülmenin nasıl bir duygu olduğunu düşünün. Tam tersi kendinize önemli olduğunuz mesajını vermeniz kendinizi daha değerli ve işe yarar hissetmenizi sağlayacaktır. Öyleyse, bunu nasıl yapabilirsiniz? Bunun somut göstergesi ne olabilir? Kendinize özen göstermeniz, iç sesinizi dinlemeniz ihtiyaçlarınıza dikkat etmeniz olabilir mi? Veya daha başka şeyler. Ne dersiniz…

2. Her günün başlangıcında kendinizi "akord etmek" için zaman ayırın. Kendinize şunları sorun:

 • Bugün kendimi nasıl hissediyorum? Kendinizi günden güne izlemek ve gün boyunca ruh halinizde ve fizyolojinizde olan küçük değişikliklere dikkat etmek için duyusal keskinliğinizi kullanın.
 • Bugün benim için önemli olan şey nedir?
 • Bugün kendim için ne yapabilirim?
 • Bugün kendim için ne yapmam gerekiyor?
 • Bugün başardığım bir şey bana ne söyleyecek?

Bu soruları cevaplamak gün içindeki amaçlarınızın "iyi tasarlanmış koşullardan" biriyle karşılaştığından emin olmanıza yardım eder. Çünkü hangi duyusal kanıtın size başarının anlatacağını tespit etmenizi sağlar. Gördüğünüz, işittiğiniz ve hissettiğiniz şeylerden hangileri size bir şeyler başardığınızı söyleyecek? Başarımızın bu gibi duyusal bir profilini çıkardığımızda, gerçekleştiği zaman başarımızı gerçekten hissedeceğimizi garanti etmiş oluruz. Ve bu da öz saygıyı inşa eder. Deneyin.

3. Günler gelip geçerken şunu garantiye alın: Bu şeyleri zihninizde tutun ve onlarla ilgili bir şey yapın.

Bugünlerde kendinizle ilgilemeyi zor buluyorsanız, sizi engelleyen şeyin ne olduğu ve istediğiniz veya söz verdiğiniz şeyleri tam olarak nasıl erteleyebileceğiniz ya da onlardan nasıl kurtulabileceğiniz konusunda gerçekten meraklı olun. Ulaştığı bilgi gerçekten yararlı olacaktır. Çünkü size son zamanlarda öz saygınızı nasıl inşa edemediğinizi gösterecektir.

Bir şeyi başarıyla tamamladığınız zaman, küçük bile olsa, yapmış olduğunuz şeyi takdir etmek için bir an durun. Masanın düzenli görüntüsünün, çöp bidonuna doldurulmuş atıkların tadını çıkarın. Dolaba yerleştirilmeden önce ütülediğiniz yığına bakın ve bir sonraki işe sonra geçin. Kendinizi destekleyin.

Eğer bir şeyler kötü giderse, onu düzeltmeye çalışmanın yanında doğru giden bir şeyleri kendinize hatırlatmak için iç diyaloğunuzu pozitif olarak kullanın.

Davranışınızın kimliğinizle aynı şey olmadığını kendinize hatırlatın. Bir şeyi yanlış yapmış olmanız, temelde bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelmez. Davranış ve yeteneğin kimlikten ayrılması, yaşadığınız sorunun kimlik seviyesinde olduğunu düşünmeksizin ondan bir şeyler öğrenebileceğiniz ya da onu düzeltebileceğiniz anlamına gelir.

4. Günün sonunda kendinize özel bir zamanız olsun. Bu köpeğiniz için son bir yürüyüş, iyi bir duş, ya da ışıkları kapatıp birkaç dakika düşünmek olabilir. Kendinize şunları sorun:

 • Bugün gurur duyabileceğim ne yaptım?
 • Bu benim için ne ifade ediyor? Detayları düşünün, o anı, siz de uyanan duyguları, manzarayı, sesleri, kelimeleri ve mimikleri hatırlayın. Zihninizde o anı tekrar yaşayın.
 • Eğer birisi size iltifat etmişse o anı tekrar zihninizde yaşayın. Olayı tekrarlayan ve işittiğiniz sözleri tekrar dinleyin. Hatta kendi kendinize "İşte ben buyum!" hatırlatması da yapabilirsiniz.
 • Yarını önceden düşünün. Yarın için ne istiyorsunuz? Yalnızca birkaç saniyeliğine onu bir sinema gibi zihninizde oynatın.

Öz saygısı yüksek olan insanlar gerçek felaketleri nasıl ele alırlar? Gerçekten ciddi yanlışlar yaptığımız, çok sevdiğimiz insanlara korkunç gürültü patırdı çıkardığı ve işte düşmanca karşılandığımız zamanlar olmuştur. NLP'nin öz saygısı yüksek olan kimselerde gözlemlediğine göre; durum birçok şekilde idare edilebilir ve bu arada öz saygı da korunabilir. Onların etkili stratejilerinden bazılarını siz de kullanabilirsiniz.

Davranışlarınızı, kimliğinizden ayırın. Hareketlerinizden sorumlu olmanıza rağmen, davranışlarınızın sadece sahip olduğunuz belli hedefleri gerçekleştirmek için yapılan bir girişim olduğunun farkında olun. Yapılabilecek en iyi şey bu olmayabilir ya da onun değiştirilmesi gerekebilir. Yani, siz tamamıyla yaptığınız bu şey demek değilsiniz. Siz bundan daha fazla bir şey demeksiniz.

Kendi kendinize, sizin veya diğerlerinin bu davranışı sonrasında pozitif bir niyet olup olmadığını sorun. NLP, bizim berbat olduğunu düşündüğümüz şeyler bile olsa insan davranışlarının tümünün belli bir amacı olduğunu belirtiyor. Yapmamız gerektiğini bildiğimiz ve hatta istediğimiz bir işi, vaktinde yetiştirmeyi başaramamak kendimizi çocukça yollarla gösterme şeklimiz olabilir. Bu altı yaşındaki bir çocuğun o sebeple acı çekiyor bile olsa, "Yapamayacağım." demesi gibi bir şeydir.

Hareketlerinizin pozitif amaçlarına dikkat edin. Bu, iki konuda size yardım eder:

 • Gerçekten ihtiyacınız olan, istediğiniz ya da sizin için önemli olan bir şey hakkında size bilgi verir. Muhtemelen siz içinde bulunduğunuz durumda onun farkında değilsinizdir.
 • Gerçekten ne istediğinizi bildikten sonra, genellikle ona ulaşmak için daha yapıcı yollar bulabilirsiniz.

Kendi garip ve çirkin davranışları vasıtasıyla diğer insanların ne yapmaya çalışıyor olabileceğini tahmin etmek, aynı bilgiye ulaşmanın diğer bir yoludur. Çoğunlukla, aynı sonuca ulaşmanın diğer anlamlarını onlara verebildiğinizde diğer insanlarda bir değişime sebep olabilirsiniz. Şu anda yapacağınız şeyin gücünüz dahilin de olduğu konusunu netleştirin. Bunları yeniden gruplayarak seçeneklerinizin neler olduğunu bilirsiniz ve bundan sonra hare-ketlerinizin yönüne karar verirsiniz. Kendinizi toparlamak için zamana ihtiyacınız varsa kendi başınıza yürüyüşe çıkın ve bunu da herhangi bir planda belirtin. Bu sadece eşinize bağırmak yerine dışarıya çıkıp belli bir zaman geçirmek ya da ne yapacağınıza karar vermeden önce o şeyi düşünerek uymayı tercih etmek anlamına gelebilir.

“Seni korkutan ve rahatsız eden şeyleri yapmaya devam et. Risk almaya devam et. Değişime sarıl en büyük fırsatlar için harekete geç.”

Mustafa Kılınç

Basında Dap