İÇSEL DİSİPLİNİ SAĞLAMAK

Merhabalar.. Hepinizi yürekten sevgiyle selamlıyorum. Yaşarken gücünüzü kullanmanız, farkında olmanız, zihinsel, ruhsal ve duygusal dengede olmanız için yapmanız gerekenleri sizlerle tekrar tekrar paylaşmaya devam edeceğimi bilmenizi isterim. Kendinize inanın ve eyleme geçin.

KENDİNİZ İÇİN DİSİPLİNİ SAĞLAYIN

Anthony Robbins diyor ki;
“Tembel insan yoktur. Sadece kendine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü esin kaynağı olmayan insanlar vardır.”

Yıllarca önce Amerika’nın Mississippi Nehri’nde nehrin bir yakasından ötesine yolcu taşıyarak geçimini sağlayan yaşlı bir kayıkçı, kayığındaki küreklerden birine İNANÇ, diğerine ÇALIŞMAK yazmış. Bunun sebebi sorulduğunda, kayıkçı derin bir nefes almış ve;

İçsel disiplini sağlamak başlarımız için gerekli olan disiplindir. Yaptığımız ve yapmak zorunda olduğumuz işleri iki şekilde yaparız. Ya onları siz yaparsınız ya da işler kendilerini size yaptırırlar. Zor da olsa işinizi zevkle yapmak istiyorsanız, yapan siz olmalısınız.

İdrak etmek iradeli olmanın temelidir. Kendiniz için belirlediğiniz doğruların, olması gereken doğrularla çatışması halinde ortada bir sorun var demektir. Yapmanız gerekenlerle yaptıklarınız arasında bir uçurum varsa, önce iç disiplinimizi gerçekleştirmemiz gerekliliği sinyalleri çalıyor demektir.

Sorumluluk almaktan kaçıyorsanız, konsantre olamıyorsanız, kaygılarınız sizi kontrolleri altına alıyorsa, yaptığınız işi sevmiyorsanız, kendinize güven eksikliği yaşıyorsanız, sürekli olumsuz düşüncelerin bombardımanı altındaysanız, genellikle işler sıkışıklığa geldiğinde harekete geçiyorsanız “iç disiplininiz” ile ilgilenmeniz gerekir. İçsel anlamda disiplini güçlü hale getirmek için bütünlük oluşturmanız gerekir.

Eğer bir şeyi başarmak istiyorsak o şeyle ilgili gerçek anlamda bir isteğiniz ve sebebiniz olmalıdır. Sebeplerimiz bizim güçlü hale gelmemize yardımcı olurlar.

  • Planınız yoksa işlerimizle ilgili sonuç alma zamanımız belirsiz demektir. Belirsizlik başarının zehridir.
  • Davranışlarınızı değiştirmek için duygularınızı, duygularınızı değiştirmek için düşüncelerinizi, düşüncelerinizi değiştirmek için durumunuzu değiştirin.

Bunları yaptığınızda mutluluğu garanti etmiş olursunuz… (MUTLULUĞUN FORMÜLÜ)

Lou Holtz diyor ki;
“Yetenek, neyi yapabildiğinizdir. Motivasyon, yapmanızı sağlayandır. Tavır ise ne kadar iyi yapacağınızı belirler.”

………derin nefesin sonunda kayıkçı;

“Nehri karşıdan karşıya geçmek için iki küreğe de ihtiyaç var. Çalışmaksızın inanç ve inançsız çalışmak sizi bir dairede döndürür durur. Hayat yoluna tek kürekle çıkmakta nehri tek kürekle geçmekten farksızdır. Hiçbir yere gidemezsiniz.” Demiş….

YÜREKTEN SEVGİLERİMLE….

Basında Dap