COVID–19 Mücadelesinde İnancın Gücü

KARANTİNADA COVID – 19 İLE MÜCADELE AŞAMASINDA

Kendinizdeki belirtiler sonucunda gerekli tıbbi testler ve verilen ilaçları kullanarak evde tek başınıza COVID – 19 ile mücadele aşamasında Ne yapmalısınız ki süreci güçlü bir şekilde atlatın!

BAĞIŞIKLIĞIN GÜCÜ

Her zaman olduğu gibi “COVID – 19” ile mücadele sürecinde de bağışıklık sisteminizin güçlü olması hayati derecede önemli. Ancak bağışıklık sistemimiz sadece beslenme ile mi güçleniyor? Elbette ki HAYIR. Beslenme çok önemli ancak tek başına yeterli olmaz. Bağışıklığınızı güçlendirmek amacıyla gereğinden fazla yediğinizde bedeniniz tüm enerjisini yediklerinizi sindirmek için kullanmaya başlayacak.

PLASEBO ETKİSİ

İçimizde Plasebo etkisini bilmeyen yoktur. Plasebo, bazen bir şekerli su, bazen olumlu ve yumuşak bir sözün gücü olabilir ve genellikle işe yarayan olumlu sonuçlar verir. Peki ne oluyorda Plasebo işe yarıyor? Olan şey tamamen sizin inancınız. İnanç her şey demektir. Plasebo’da olumlu beklenti, olumlu inanç demektir. COVID – 19 ile mücadele aşamasında sizin inancınız ve kendinizden beklentiniz çok ama çok önemlidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİN GÜCÜ İNANCINIZDA GİZLİ

Zihin, beden ve ruhunuz bir bütündür. Bunları birbirinden ayırma gücümüz yoktur. Zihin ile bedeniniz arasındaki ilişki son derece güçlüdür. Bunu bilmek sizin için çok güçlü bir anahtar olacaktır. Çünkü olumlu ve sağlıklı düşünmeye başladığınızda bağışıklık sisteminiz güçlenmeye, dirençli olmaya ve kendini iyileştirmeye başlayacaktır. Neye inanırsanız o sizin gerçekliğiniz olur. Karantina sürecinde “inancın” gücünü yanınıza almak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit ve çok etkili

Karantina sürecindeyken

 • Sosyal medyadaki olumsuz haber ve paylaşımlardan uzak durun.
 • Özellikle “COVID – 19” ile ilgili ölüm haberleri ya da sonrasında bedende bıraktığı hasarlar vb. gibi konulara karşı sağır kurbağa olun. Görmeyin, duymayın ve hissetmeyin.
 • Gelecekteki hayalleriniz üzerinde çalışmaya başlayın. Niyet ve beklentilerinizi yazmaya başlamak muhteşem olur. Size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir.
 • Bugüne kadar yaşam amacınızı bulamamış ya da hiç kendinize “Benim Yaşam Amacım” nedir diye sormamışsanız şimdi tam zamanı. Bu sorunun cevabını bulmak zihnen ve bedenen size kendinizi çok iyi hissettirecektir.
 • Gülmenizi sağlayacak “komediler” izleyin. Mümkün olduğunca “Kahkaha atın.” Gülmenin otonom sinir sistemi üzerinde çok olumlu etkileri olduğu ispatlanmış bir gerçekliktir. Bu gerçekliği kullanın.
 • Algı ve beklentileriniz her şeydir. Camları kirlenmiş bir gözlükten yaşadığınız dünyaya bakmak istemezsiniz öyle değil mi? Gözlüğün camlarını temizleyin ve öylece bakın. Farkında olun.
 • Kendinizi sevin. Kendinize sarılın ve kendi bedeniniz üzerindeki hissettiklerinize odaklanın. Siz sağlıklı olmayı hak ediyorsunuz. Buna hakkınız var. Bu cümleyi içsel dünyanızda tekrar edin. Duygu değişiminin tadını çıkarın. “Ben sağlıklıyım. Buna hakkım var.”
 • Bilinç düzeyinizi ve farkındalığınızı “olumlu” noktaya çevirdiğinizde stres seviyeniz düşmeye başlayacaktır. Stres düzeyinizin düşmesi Bağışıklık Sisteminizin güçlü çalışması ve iyileşmeniz demektir.
 • Karantina sürecinde “yavaşlamayı” öğrenin. Davranış ve düşüncelerinizde yavaşlayın. Kendinizin farkında olun.
 • Kendinize “Neden” sorularını sormayı bırakın. “Neden” sorusu çözüm yerine mazeretlere ve suçlamalara götürür.
 • Şimdi kendinize “Nasıl” sorularını sormaya başlayın. “Nasıl fark yaratabilirim?” Nasıl bu sorunu tersine çevirebilirim? Vb. Nasıl sorusu çözüme giden yolun anahtarıdır.
 • “Ama” ile ilgili cümleleri kurmayı şimdi bırakın. Kendimi iyi hissediyordum “ama” sonraki cümleniz olumsuz ve kötü hissettirecek noktada olacaktır.
 • Sürekli kendinizi dinlemeyi bırakın. Arayan bulur özellikle olumsuz şeyler aradığınızda bedeninizin her noktasında çok hızlıca bulacağınızdan eminim.
 • Aramanız gereken şey “ sağlık, güven, huzur, dinginlik, güç ve sevgi olmalı. Bunların dunların dışındakilere kendinizi kapatın.
 • İşe önce “Kendinizi Severek” ve onaylayarak başlayın.
 • Yaşam sadece nefes alıp vermek değildir. Bundan çok daha fazlasıdır.
 • Karantina sürecinde ve sonrasında “Sen mutsuz bir insan değilsin.” Sadece hayatında bir boşluk var. Bu boşluğu doldurman gerektiğinin farkında değilsin. Şimdi bunun farkında ol. Zihnine bedenine ve ruhuna iyilik yap.

Hatırla;

 • Kendi iyiliğini,
 • Kendi gücünü,
 • Kendi cesaretini,
 • Kendini hatırla ve kendi içinde ayağa kalk.

NOSEBO

Yaşarken o kadar çok seçeneğimiz var ki farkında bile olmuyoruz. Plasebo olumlu beklenti ve iyimser olma, iyileşme hali iken NOSEBO ise tam tersi olan “olumsuz beklenti” ve olumsuz inançtır. Seçim bizim ister olumlu inançlara istersek de olumsuz inançlara sahip olabiliriz. Sonuçları farklı olsa da tercih ve karar verme gücü bizimdir.

·         “NOSEBO” tuzağından hızlıca çıkın.

·         Olumsuz düşünce, haber ve beklentileri görmeyin. Bunu kendiniz için yapın.

·         Kendi gücünüze sahip çıkın. Düşünceler başınıza gelen şeyler değildir. Sizin seçtiklerinizdir. Seçimlerimiz her zaman sonuçlarımızı yaratır. Bu durum sadece senin için değil herkes için geçerlidir.

·         İlgi çekmek, değer görmek, sevilmek için “NOSEBO” TUZAĞINA GİRME. Sen varsın. Aradığın her şey sen de mevcut. DÜŞÜN.

·         Bilmeni ve hatırlamanı isterim ki;

·         İnsan düşündüğü kadar güçlü, inandığı kadar değerlidir.”

Sevgi ve inancınız dünyanın en güçlü enstrümanlarıdır. Bunları kullanın

Basında Dap