Mustafa Kılınç İlişkilerde Mutluluğun Şablonunu Çıkardı

Türkiye'nin ilk ve tek NLP Uzman Programlarıcisi Siyasi Koç Yazar ve NLP Uzmanlı Dernek Başkanı Mustafa Kılınç ile "ilişki ve iletişimlerdeki mutluluk şablonları üzerine" sizler için söyleştik.

Türkiye'nin NLP Lideri olarak Mustafa Kılınç'ın bu konudaki yorum ve ilginç bakış açıları sonrasında haberci olarak bizler şaşkınlığımızı gizleyemedik. Eminim ki sizlerde aynı şaşkınlığı yaşayacaksınız.

NLP Lideri Mustafa Kılınç; Mutluk için "Uzun ince bir yoldur diyor ve ekliyor; Birçok insan ancak akıllarındaki kadar mutludur. Oysa mutluluk bir tutkulu olmadır diyen Mustafa Kılınç ilişkilerdeki mutluluk şablonlarını şöyle açıklıyor.

Çoğu kişi mutlu olmamın yollarını merak eder. Kimileri mutluluğu içinde arar, kimileri ise uzaklarda arar. İnsanlar yıllardır mutluluğun formülünü aramakta ve araştırmalar yapmaktadır.

Oysaki Nedir gerçek anlamda Mutluluk ve Mutlu olma hali dediğimiz şey. Kimilerine göre coşkulu olma, kimlerine göre yaşamdan zevk alma, kimilerine göre “Pozitif ruh haline sahip olma ve bunu koruma.” Herkes yaşamdan zevk almak ister. Ama genelde içinde bulundukları koşulların buna izin vermediğinden şikayet ederler. Ancak bilmedikleri bir şey vardır. “İnsanlar içinde bulundukları koşulları” duygu ve düşünceleri hazırlar. Genelde düşüncelerini kontrol eden, yaşamdan ne istediğini bilen kadın ve erkekler mutludur. Sağlıklı olmak mutluluğun ilk temel taşıdır.   

Mazeretlerin haklılığı yerine başarının hazzına odaklanın.

Mutlu olmak için insanın içinde bulunduğu “duygu ve düşünce hali” en önemlisidir. Çünkü dikkatimizi neye verirsek, düşüncelerimiz ve enerjimiz o yönde akar. Dikkatimizi verdiğimiz sorun, olay veya istenmeyen davranışlar o derecede kuvvetlenir. Düşünce ve duygularımız yoğunluklarına göre geleceğimizi şekillendiriyor.

İster kadın olun ister erkek en büyük otorite sizin öz benliğinizdir.

İnsanların davranış kalıpları birbirinden farklıdır. Herkes biricik dünya modeline göre yaşar. Her birimiz ayrı şeylerle mutlu olur, ayrı şeylerden haz alırız. Mutlu olmak için ulaşılmaz şeylerin bizi mutlu etmesi beklentisinden vazgeçtiğimizde, küçük şeylerden de mutlu olmayı öğrenebiliriz. Nasıl ki “korkuyu” “başarısızlığı” “başarıyı” öğreniyorsak Mutluluğu da öğrenebiliriz.

Geçekten kişi olarak mutlu olmak, ilişkide olduğunuz kişilere mutluluk vermek sanıldığının aksine çok kolaydır. Bunun için her şeyden önce “Mutlu olmaya” “Mutlu etmeye” “Mutlu ilişki kurmaya” karar vermeniz gerekiyor. Çünkü karar vermek Beyin iradesini uyandırma zilidir. Bir kez karar verin, Niyet edin ve isteyin. Evet, işte size tarih boyunca aranılan mutluluğun formülü.

MUTLULUK ŞABLONU = İsteyin - Niyet edin - Karar verin - Eyleme geçin.

Mustafa Kılınç'a göre mutluluk şablonu oldukça basit. İsteyin, niyet edin, karar verin, eyleme geçin ve hayatınızı kazanın.

Her zaman gözlerinizde ışıltı, saçlarınızda parlaklık hareketlerinizde enerji ve güven, yüzünüzde gülümseme olsun. Mutluluk sizinler olsun.

Beyza Yolbilir

Basında Dap