Mutluluğun Formülü

Mutluluk fazlasıyla bireysel bir ruh halidir; psikolojik, zihinsel ve duygusal unsurların karmaşık bir kombinasyonudur. Bazı insanlar için o dünya ile ilgili hiçbir kaygı taşımaksızın tatilde tamamen rahatlamaktır. Bir kısmı için, entelektüel olarak gerçekten gerilebiliyor olmaktadır. Bir başkası için, maratonu tamamladıktan sonraki andır. Bu belki bir saniye sürebilir. Hatta o kişinin onu nasıl tanımladığına bağlı olarak aylarca ve belki bir ömür boyu da sürebilir.

Mutluluğun olaylara ya da başarılara dayanması gerekmiyor. Gerçekte NLP DAP bize onun deneyimimizin gerçekte ne olduğundan ziyade deneyimimizi nasıl işlediğimizden kaynaklandığını gösteriyor.

Mutlu olmak bir süreçtir. O seçmeyi içine aldığı belli bir aktiviteyle meşgul olmamızı gerektirir. Sizin için ulaşılabilir olan tüm bilgi ve deneyimlerin dışında tüm dikkatinizi size en az verecek şeyden ziyade size en fazla veren şeye yöneltin.

MUTLULUK BİR SEÇİMDİR

Ø Olmasını istediğiniz gibi olmayan şeylere nasıl tepki verdiğiniz

Ø Kendinizle ne kadar uyumlu olduğunuz

Ø Yaşadığınız şeyleri nasıl yorumladığınız ve kendinizi ne kadar özerk hissettiğiniz

Ø Günlük olarak dikkat ettiğiniz şeyleri ve hafızanızı nasıl yapılandırdığınız

Ø  Etrafınızdaki insanlarla ilgili neler hissettiğiniz

Ø Hayatınıza anlam ve neşe katan yeterli şey olup olmadığından ne kadar emin olduğunuz.

Ve tüm bunların altında yatan şey mutlu ya da mutsuz olmayı etkileyen duyarlılık ve seçimdir.

Zor Durumlarda Verdiğiniz Tepkiler:

ŞİMDİ: Sizi huzursuz eden ve sinirlendiren şeylerin üzerine eğilin. Eğer yapabileceğiniz bir şey yoksa, zihninizde olayın üstüne üstüne gitmeyin ya da sürekli başkalarına bunları anlatmayın. Bir şeyi her tekrar edişinizde onu daha da kökleştirirsiniz. Yaşadığınız güzel şeyleri kökleştirmeyi tercih edin. Bir yerde bir insan, bir rol veya bir durum sizi mutsuz yap-maya devam ediyorsa, öfkelendiriyorsa ya da rahatsız ediyorsa onu değiştirmenin bir yolunu bulun. İşlerinden ve ilişkilerinden ayrılan insanlar tanıyoruz. Bu onları mutsuz ediyor ve hatta bundan sonra nereye gideceklerinden emin olamıyorlar.

Sizi sınırlayan yaşantılarınızı kapalı bir kapının ardında bırakın. İstediğiniz şey konusunda daha da net olmak bazen daha iyi bir geleceğe açılan ilk adımdır. 

Kendinizin ve hayatınızın sahibi olmanın temelinde kendinizle uyumlu olmak vardır. Yaşantınızdaki ahengi oluşturan şey ve tüm, parçalarınızın bir arada olduğu yer burasıdır. Ve bu deneyiminizin farkında olmanızı ve ona saygı göstermenizi gerektirir. Bu size kendi deneyiminizi kabul etmek ve hareketlerinizi onun üzerine inşa etmek hakkı vermek demektir.

Kendi kişisel mutluluk kotamızın başka anlamları da vardır. Mutluluğumuzun refahımızda oynayacağı çok büyük rol vardır. Kişilerin hoşnutsuzluğu, mide ülseri ya da uyku yoksunluğu şeklinde kendini gösterebilir, belki de bunlar tarafından ifade edilebilir.

Nasıl daha mutlu olunabileceğini öğrenmek de aynı zamanda nasıl daha sağlıklı olunabileceğini öğrenmek kadar işimize yarar. Beyninizde neler olup bittiği vücudunuzda olmakta olan şeyleri etkiler. (Hastalık ya da sağlık için). Bu kitabın başka bir yerinde değinmiş olduğumuz gibi şimdi piskonöroimmünoloji olarak adlandırılan tam bir çalışma sahası vardır. Bu alan, vücut zihin bağlantılarının bağışıklık sisteminin çalışmasını hem pozitif hem de negatif olarak nasıl etkilediğini araştırır. Kendinizi iyi hissettiğinizde sağlıklı kalmak için daha iyi bir şans elde etmiş olacaksınız. Siz depresyondayken, bağışıklık sisteminiz de depresyonda olabilir. 

Birçok kişi gibi siz de pek mutlu değil misiniz, hatta çoğunlukla mutsuz musunuz? Bunu değiştirmek istiyor musunuz? Bunu yapmadan önce muhtemelen bu deneyimlerinizi nasıl yapılandırdığınızla ilgili daha fazla şey bilmenize yardım edecek. Faydalı bir NLP yöntemi, kişisel olarak nasıl "mutlu" ve "mutsuz" olduğunuzu netleştirmeye başlamaktır. Bu, ayrımsal çözümlemenin gerçekten faydalı olabileceği bir yerdir. Kağıdı iki parçaya ayırın. Bir parçasına en son mutlu olduğunuz anla ilgili mümkün olduğu kadar çok bilgi yazın. Diğer parçaya son kez mutsuz olduğunuz, anla ilgili bilgiler yazın. Her biri için aşağıdaki soruları düşünün. Nasıl yapacağınızı size sunacağım.

MUTLULUK YOLUNDA OLUMLU VE OLUMSUZ DENEYİMLER

Pozitif Deneyimler

O neye benziyordu?

— Mutlu olduğum zaman, kendimi gerçekten hafif hissederim.

Mutlu olduğunuzu özel olarak nasıl biliyorsunuz? Ne görüyorsunuz, işitiyorsunuz, hissediyorsunuz, tadıyorsunuz ve kokluyorsunuz? 

— Kendimi dinç hissediyorum. Renkler parlak görünüyor.

Mutlu olduğunuzu o a anda mı yoksa daha sonra mı anlıyorsunuz? Kendinizi hissediş tarzınızla bağlantılı olan alt duyular nelerdir?

— Neredeyse o anda biliyorum. Her şey çabucak ve hiç çaba sarf etmeksizin hareket ediyor gibi geliyor. Görsel olarak, keskin görsel zıtlıklar ve detaylar vardı.

Bu esnada etrafınızda neler olmaktaydı? Sizi mutlu eden şey neydi?

— İşte Övülmek.

— Sıradan ofis işleri. Daktilo sesleri, telefonlar, konuşan ve oraya buraya giden insanlar.

İçinizde neler olmaktaydı?

— Fokurdama, hoplayıp , zıplama

Herhangi bir iç diyalog var mıydı? Varsa neydi?

— Bunu hatırlamıyorum.

Kendinizi nasıl hissetmiştiniz? Diğer insanları? Hayatınızı? Dünyayı?

— Kendimi iyi hissettim. Benim çalışmamı övgüye layık görmeleri beni bir parça şaşırttı. Dünya iyi bir yerdi.

Bu deneyim sizi diğer insanlara daha mı fazla yoksa daha mı az ya da güçlü mü bağladı?

— Çok güçlü.

Negatif Deneyimler

O neye benziyordu?

— Üzgün olduğumda kendimi ağır ve üşümüş hissederim.

Mutsuz olduğunuzu özellikle nasıl anladınız? Ne gördünüz, ne işittiniz, ne hissettiniz, ne tattınız ve ne kokladınız?

— Her şey yavaşlıyormuş gibi geldi. Her şey bir çabalamaydı.

Mutsuz olduğunuzu o anda mı anladınız yoksa daha sonra mı? Hissettiğiniz şeylerle ilgili olan alt duyular nelerdir?

— Bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettiğimden birkaç saat önce üzerime ağırlığı çöktü. Sanki bir şeyler katılaşıyordu ya da donuyordu.

Sizi mutsuz yapan şey neydi?

— Eşimle kavga etmek.

Bunu ne takip etti?

— Geceyi farklı odalarda geçirerek sabahladık. Yatağa birlikte girmeyi erteledik çünkü birbirimizin gönlünü almadan yüz yüze nasıl geleceğimizi bilmiyorduk. Ve henüz bunu da yapmak istemiyorduk.

İçinizde neler olmaktaydı?

— Bu kadar küçük bir şeyin büyük bir kavgaya sebep olmasına izin verdiğim için ne kadar aptal olduğumu düşündün

Herhangi bir iç diyalog var mıydı? Varsa, neydi?

— Evet kendimi azarlıyordum.

Kendinizi nasıl hissettiniz? Diğer insanları? Hayatı? Dünyayı?

— Kendimi kötü hissediyordum. Ona kızgındım. Yaşama sevincim ve samimiyetin tümüyle çıkıp gitti.

Bu deneyim sizi diğer insanlara daha çok, daha az veya güçlü bir şekilde bağladı mı?

— Bir yerde yalnızca kendim olduğumu hissettim.

Cevaplarınızın oluşturduğu şablona bakın. Örneğimizdeki kişi süreci daha çok görsel ve kinestetik yaşıyor. Mutsuzluk kinestetik ve o mutsuz olduğunda diğerlerine önemli bir iç diyalogu da ekliyor. Bunu bilmek dışarıdaki olaylar bakımından ne olduğunu değiştirmeyecek fakat onun farklı bir şeyler yapmasına yardım edebilir. Örneğin iç diyaloğunun tonunu değiştirebilir ve içeriği daha cesaretlendirici yapabilir. (Örneğin, kendisinin ve eşinin daha önce böyle tartışmaları nasıl çözmüş olduğunu kendisi-ne hatırlatır). Negatif kinestetik deneyimden uzaklaşmak için göz erişim ipuçlarını kullanarak görsel erişim için kendisini eğitebilir. Kendisine geçmişte birlikte yaşadıkları iyi şeyleri hatırlatmayı da tercih edebilir. Standart doğru cevaplar yoktur fakat birçok muhtemel seçenek vardır. Lütfen şu anda birkaç tane düşünün.

İhtiyacınız olan mutluluğu yakalamak için onu en küçük parçalarına kadar ayrıştırın.

1. Sizi mutsuz eden şeye tahammül etmeyi reddedin; onunla ilgili bir şeyler yapın.

2. Sizi neyin mutlu ettiğini öğrenin ve onu daha çok yapın

3. Kendinizi deneyimlerinizi filtrelemek için eğitin. Böylece tüm dikkatinizi sizi zenginleştiren şeylere verebilirsiniz.

GERÇEK MUTLULUK NEDİR

-Mutluluk, akılsız optimizm değildir. O, deneyimleri işlemden geçirme sürecidir ve dikkatimizi yöneltmiş; olduğumuz şeyin sonucudur.

-O başkalaşmış bir ruh değil günlük bir ruh halidir. Dahası, o üretimi kolay bir ruh halidir, yapay olarak uyarılmış bir şey değildir.

-O karmaşık bir ruh halidir. Kendine has bir birey olarak sizinle çok özel ilişkileri vardır. Mutluluğun sizin için ne anlama geldiğini öğrenmek onu kontrolünüze alabilmek için attığınız önemli bir adımdır. Öyleyse "Yalnızca mutlu olmak istiyorum." düşüncesindeyseniz kendinize şu soruları sorun Bana göre mutluluğun anlamı nedir? Mutlu olup olmadığımı özel olarak nasıl anlamalıyım? Ne görebilirim? Ne işitebilirim? Ne hissedebilirim?

-Mutluluk aktif olarak oluşturabileceğiniz ve idare edebileceğiniz bir şeydir. Çünkü onu teşvik eden zihinsel tutumu ve içeriği oluşturabilirsiniz.

-Aynı zamanda o belli olayları gerçekleştirmek için yola çıkabileceğiniz bir ruh halinden ziyade hayatınızı nasıl yönettiğinizin ve genel olarak bir şeyleri algılama şeklinizin bir yan ürünüdür.

-O, vücudu, zihni ve çoğu zaman ruhu da içine alır.

-O genellikle duyusal keskinliği içine alır.

-O çoğunlukla özel deneyimlerden pozitif genellemeler yapmayı içerir. O genellikle coşkudan ziyade memnuniyetle, heyecandan ziyade sakinlikle gösterilir.

-Mutluluk fazlasıyla bireysel olmasına rağmen, sadece kendinize özel olan ile sınırlandırmayın. Tanıdığınız mutlu insanlar hakkında düşünün. Onlar bunu nasıl yapıyorlar? Mutlu gibi görünün insanları izleyin. Onlarda fark ettiğiniz şey nedir? Kendi repertuvarınızı genişletmek için onları model alın.

-Eğer bu şeyleri yaparsanız daha mutlu olacaksınız.

Basında Dap
Mustafa Kılınç Kimdir?
Who is Mustafa Kılınç?
REİKİ VE DEĞİŞİM PROGRAMLARI
Mustafa Kılınç'ın Eserleri
Mustafa Kılınç Eserleri
İnsan Düşündüğü Kadar Güçlü, İnandığı Kadar Değerlidir…
MUSTAFA KILINÇ