COVID 19’da Karantinada Yalnızlık Sendromu

Korona baş belası tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hız kesmiyor ve her geçen gün maalesef tedbirsizlik, duyarsızlaşma sürecinin etkisiyle vaka sayılarımız artıyor. Böyle olunca da önümüzdeki belirsizlik süreci ve karamsar tablo gittikçe büyüyor ve büyümeye de devam edeceğe benziyor.

Kurtuluşa Giden Yol

Koronavirüs ile mücadele süresinde kontrollü yaşam ve tedbirlere uyarak yaşama katılım sürecini sanırım doğru yürütemedik. Rehavet bulaşıcıdır. Bana bir şey olmaz, benden virüs gelmez gibi cahil cesaretiyle söylenen sözler kişilerin virüsü bulaşmasından başka bir işe yaramaz.

Virüsle Mücadelede Yalnızlık Sendromu

Koronavirüs öyle ya da böyle bulaşmış kişileri bekleyen başka bir tehlikede “Yalnızlık” sendromudur. 

Karantina dönemlerinde “Psikolojik” bilişsel, zihinsel ve ruhsal açıdan ne kadar güçlü olursanız o kadar dirençli ve güçlü olursunuz…

Karantina Döneminde

Öyle ya da böyle koronavirüsle tanışmış ve “14” günlük yalnız Karantina sürecinde iseniz yapmanız gereken en önemli şeyleri bilmek ister misiniz?

İnsan dünyaya geldiğinde nasıl “1” olarak doğuyorsa, Karantina döneminde de yalnız kalarak yine “1” tek konuma geliyorsunuz.

İçinde bulunduğunuz bu durumu tersine çevirmek ve yeniden sağlıklı olarak yaşam yolculuğuna çıkmak için,

Düşünce ve odağınızı asla ve asla “Virüse” odaklı tutmaktan uzak durun. Sanki hiç “Virüs” yokmuş gibi düşünün ve moral seviyenizi bağışıklık sistemini güçlü tutun.

Zihinsel endorfin sağlamanın en etkin ve basit yolu sizi eğlendirecek, güldürecek komedi filmler izleyin.  Yüzünüzden gülümseme eksik değil çok fazla olmalı.

Geçmişinizi sorgulama ve üzülme zamanı değil. Şimdi önce kendini sonra da sevdikleriniz için geleceği planlama ve yaşama sarılma zamanı.

Yaşam sizden korkmuyor! Siz niçin yaşamdan korkuyorsunuz ki?

“Yalnızlık” çok zor ama gelecek için bazen yalnızlık çok iyi olabilir.

İçinde Bulunduğunuz Karantina sürecini soruna değil, geleceğe odaklayınız. O zaman işler, daha kolaylaşacaktır.

“BU DA GEÇER” elbet. Yaşam yolculuğunda her şeyin bir sonu vardır. Her başlangıç aslında bir sondur.

Karantina sürecini en etkin ve verimli geçirmenin yolu yaşam amacını bulmak ve kendi hayatınız üzerine düşünmektir. Mümkünse bu düşüncelerinizi bir kâğıda dökün. Çok daha iyi gelecektir.

Yalnızlık döneminde kimseniz size Hasta muamelesi yapmasına izin vermeyin. Çünkü siz hasta değilsiniz. Öncelikle bunu anlayın. Kendinizi hasta olduğunuza inandırırsanız öyle olacaktır. 

İyi sonuçlara odaklanmak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. İyi sonun filmini izleyin. İzleyin ki sonunuz güzel olsun. Önce kendinizin sonra da sizi sevenlerin buna hakkı var öyle değil mi?

Sizi seven ve size iyi gelen dost ve aile bireyleri ile teknolojinin verdiği fırsatları kullanarak oldukça sık iletişim kurun. Ancak iletişiminiz hep geleceğe, güzele ve hedeflerinize yönelik olsun. Keşke ve meşkelerinize yönelik konuşma ve şikayetlerden uzak durun. Burası çok ama çok önemlidir.

Geçmiş için yapılacak en iyi şey onun bitmiş olduğunu bilmektir. Gelecek için en iyi şey ise onun için yapılacak çok şeyin olmasıdır.

Aklınız geçmişteki yapamadıklarımız yerine gelecekteki yapacaklarınız da olsun.

Geçmişteki yaptıklarınız sizi bugüne getirdi. Şimdiki zamanda yapacaklarınız ise sizi geleceğe götürecektir.

Bazı durumlarda yaşama anlamanın yolu durumları tersine çevirmek ve öğrenmektir. İyi bir öğrenci olun ve dersini öğrenin.

Yaşamın anlamı ona bıraktığınız miras ile ölçülür. Burada bırakacağınız miras yaşamı olan bağlılığınızdır.

Şimdi yaşama çok daha iyi sarılmam ve onunla bütünleşme zamanı. Bu bilinçle yaşama tutunun.

Bir şeyleri deneyimlemeden önce onunla ilgili akıllıca davranarak sonuçları tersine çevirmek mümkündür. 

Önlemlere Devam

  • “COVID 19” bulutları dünyanın üzerinden dağılıncaya kadar maske, izolasyon ve hijyen kurallarına uyumaya devam. Bu sürecin en akıllıca yolu her bireyin öncelikle kendisini korumasıdır.
  • Her birey kendini koruduğun da başarıya ulaşmışız demektir. Kendin için, sevdiklerin için ve yaşam için bu durum bir lüks değil, gerekliliktir. 
  • Her şeye rağmen şimdi COVID 19 sürecinin tersine çevirme zamanı. Buna gücümüz yeter. Aklımızı kullanalım ve yaşama sağlıklı bir şekilde devam kararına inanalım.
  • Dünyanın en güçlü silahının “İNANÇ” olduğunu biliyor musunuz? Neye inanırsanız onu gerçekliğiniz haline getireceksiniz. Buna garanti veririm.
  • Kendimiz, sevdiklerimiz toplumsal sorumluluk kapsamında insanlar için Korona için almamız ve yapmamız gerekenleri yaparak kendimizi gerçekleştirelim.
  • Her birey, her can çok değerli ve yaşam hakkına sahiptir. Sağlıklı ve muhteşem gelecek sizlerle olsun. 

İnsan Düşündüğü Kadar Güçlü, İnandığı Kadar Değerlidir.

Basında Dap