Star Haber - Telefon Dolandırıcılığı

NLP Uzmanları Dernek Başkanı, Mustafa Kılınç, telefon dolandırıcılarının, korku otohipnozu uygulayarak insanları tuzağa düşürdüğünü söyledi.

Ülkemizde artık hergün yaşanan telefon dolandırıcılığı, yayınlanan haberlere ve uyarılara rağmen hız kesmiyor.  Aralarında ünlü insanların hatta hukukçuların bile bulunduğu dolandırıcılık olaylarını değerlendiren NLP Uzmanları Dernek Başkanı, Nlp Uzman Programlarıcisi ve Yazar Mustafa Kılınç, telefon dolandırıcılarının, korku otohipnozu uygulayarak insanları tuzağa düşürdüğünü söyledi.

“Yazılı ve görsel basında hemen hemen hergün bir ‘telefon dolandırıcılığı’ olayı görüyor, duyuyor ve okuyoruz” diyen Mustafa Kılınç, “Peki ne oluyor da insanlar bu konuda mağdur olan kişilerden haberdar oldukları halde telefon dolandırıcılarının tuzağına düşüyor. Üstelik bu tuzağa düşünler arasında, Profesörler, Ceza Hukukçuları, Sanatçılar, Futbolcular, Öğretmenler kimler kimler var. Emin olunuz ki birçoğu da dolandırıcılıktan sonra kendi isminin açığa çıkmasından korktuğu için şikayetçi olmuyor” dedi.

KORKU DUYGUSU
Kılınç, “Telefon dolandırıcıları fonda polis telsiz sesi, yapılan anons konuşmaları ve mağdurlara karşı kullandıkları ‘emir’ kipli yüksek tondan alçağa, alçak tondan birden yüksek tonda ‘net’ emirli konuşmalar yaptıkları andan itibaren mağdurun içindeki korku duygusunun yoğunluğu harekete geçer. Kişinin beyninde otomatik olarak bu duyguyu güçlendirecek olumsuz görüntülerin oluşmasıyla mağdur artık çembere girmiştir. Mantıklı düşünme sorgulama,yardım isteme davranışını gerçekleştirme şansı yoktur. Mağdur bakar ancak görmez. Çünkü bilinçaltı düzeyde sorunlardan ‘kaçma’ ve hayatta kalma döngüsü çalışır” dedi.

Basında Dap