Kılınç, referans kaynağınızı açıklıyor

idealhaber.com yazarı NLP Lideri Mustafa Kılınç hangi referans kaynağına sahip olduğunuzu yazdı. İşte Mustafa Kılınç'ın bu haftaki yazısı...

Sevgili idealhaber.com okuyucuları. Bugün sizlerle kişilerin hayatını yönlendiren davranış kalıplarından biri olan “Referans Kaynağını” paylaşacağım. Hayatta önce kendinizi tanıyın. Sonra başka insanları çok rahatlıkla ve büyük keyifle tanırsınız. Rahat olun ve işe önce kendinizi tanımakla başlayın.

SİZ İÇSEL Mİ? YOKSA DIŞSAL MI? REFERANS KALIBINA SAHİPSİNİZ...

“Değişen olaylar veya çevre değildir. Değişim sizin bakış açınızda gerçekleşmiştir. Böylece geleceğiniz şimdiyle şekillenir ve değişir.”  Mustafa Kılınç

Bazı kişilerin her durumda nasıl davranılacağı konusunda neden sürekli olarak başkalarına bağımlı göründüklerini, bazılarının da diğerlerinin ne düşündüğüne pek aldırmadan kendi bildikleri gibi yapmaya devam ettiklerini hiç düşündünüz mü? Bazı kişilerin neden sürekli tavsiye istediğini, bazıların ise hiç istemediğini, hatta verilse bile aldırmadığını hiç fark ettiniz mi?

Bir kişiye neden şöyle böyle yaptığını sorup da “diğerleri de böyle yapıyor” yanıtını aldınız mı? Ya da o kişinin “doğrusu bu” dediğini duydunuz mu? Birisini bir şeye ikna etmeye çalışıp da başkası tarafından ikna edildiğini görünce hiç şaşırmadınız mı? “Keşke çocuklarım kendi kararlarını verebilseler” diye dilediniz mi? Ya da “Keşke bu kadar inatçı olmasalardı?” diye düşündünüz mü?

Kişilerin en temel etkinliklerinden biri karar vermektir. Her gün yüzlerce karar veririz. Bunlar düşünce ve davranışlarımıza yansır. Bu kararlara iki şekilde yaklaşabiliriz. “Neden” veya “Nasıl” sorusunu sorarak; bir kişiye bir şeyi neden yaptığını sorarsanız açıklama yapabilir, haklı nedenler, mazeretler verebilir veya bir hikaye uydurur.

Basında Dap